Praktyczne rozwiązanie, podwójna korzyść

Wiaty fotowoltaiczne to praktyczne rozwiązanie nie tylko dla osób, którym brakuje miejsca na dachu na panele fotowoltaiczne. To doskonała inwestycja do połączenia z zasilaną fotowoltaiką stacją ładowania pojazdów, zarówno dla osób prywatnych, jak i firm, które w swojej flocie posiadają auta elektryczne lub chcą takie zakupić. Wiaty fotowoltaiczne łączą w sobie dwie funkcjonalności, przede wszystkim produkują prąd, który następnie zasila auta lub instalacje domowe i publiczne (na przykład oświetlenie drogowe, oświetlenie reklam), a jednocześnie stanowią ochronę przed złymi warunkami atmosferycznymi.

Wiaty fotowoltaiczne: rozwiązanie dla każdego

Wiaty fotowoltaiczne stanowią alternatywę dla wszystkich osób, które z różnych powodów nie mogą pozwolić sobie na montaż ogniw na dachu. W takiej sytuacji są osoby zamieszkujące starsze domy jednorodzinne, których konstrukcja dachowa może nie wytrzymać ciężaru instalacji lub dach pokryty jest nieodpowiednim materiałem. W takich sytuacjach wiaty fotowoltaiczne sprawdzają się doskonale, ponieważ zainteresowani nie muszą rezygnować z chęci ich montażu, ani inwestować dużych kwot w renowację budynków. Jakie inne zalety mają wiaty fotowoltaiczne?

Dużym plusem wiat fotowoltaicznych jest fakt, że nie potrzebują wiele miejsca i mogą powstawać nawet na małych działkach. Mają dużą przewagę nad dachami, ponieważ wiaty fotowoltaiczne są nowymi konstrukcjami nieograniczonymi istniejącą infrastrukturą. Oznacza to, że ich wielkość zależy od zapotrzebowania inwestora na energię, jest więc pewność, że zmieszczą się na nich wszystkie potrzebne ogniwa. Dodatkowo kąt nachylenia wiaty będzie optymalny dla pozyskiwania promieni słonecznych. Dzięki temu ogniwa ułożone na wiatach fotowoltaicznych pracują z pełną wydajnością.

Montaż wiat solarnych

Wiaty solarne składają się z drewnianej lub metalowej konstrukcji z pochyłym zadaszeniem, na którym układane są panele fotowoltaiczne. Konstrukcja jest zakotwiona, dzięki temu nie wymaga kopania fundamentów, jest stabilna i bezpieczna. Montaż wiaty solarnej nie wymaga pozwolenia i może być wykonany w dowolnym miejscu na działce. Poza miejscem postoju i ładowania aut, wiaty stanowią alternatywę dla instalacji dachowych. Jeśli na dachu brakuje miejsca, pada na niego cień lub skierowany jest w inną stronę niż południowa, nie trzeba rezygnować z instalacji fotowoltaicznej. Wiata solarna może być wykorzystana również jako zadaszenie tarasu, miejsce składowania drewna lub w każdy inny, dowolny sposób.

Zalety montażu wiat solarnych

Decydując się na montaż wiat solarnych w swoim gospodarstwie domowym lub na terenie firmy przyczyniasz się do ochrony środowiska. Jest to zdecydowanie duży plus takich instalacji, jednak warto wiedzieć, że mogą one sprawić, że będziesz jeszcze bardziej eko! Podczas projektowania instalacji koniecznie zwróć uwagę, że wiaty solarne to doskonałe miejsce do wyłapywania deszczówki, którą następnie można wykorzystać do nawadniania trawników, podlewania upraw i kwiatów.

Montując wiatę solarną na swojej posesji zyskujesz wszystkie zalety instalacji fotowoltaicznych. Dzięki temu istnieje możliwość wyposażenia domu w elementy takie jak pompa ciepła czy elektryczne ogrzewanie. Zapewnia to dużą wygodę, a jednocześnie nie obciąża finansowo.

Montaż wiat solarnych w przestrzeni publicznej

Coraz chętniej wiaty solarne montowane są w przestrzeni publicznej. Mają one wszystkie cechy tradycyjnych zadaszeń, a dodatkowo zdolne są do produkcji energii, więc generują oszczędności dla gmin, miast i prywatnych inwestorów. W jakich miejscach można je spotkać? Montaż wiat solarnych możliwy jest wszędzie, ponieważ jest to lekka konstrukcja, która dodatkowo nie potrzebuje wiele miejsca. Wiaty najczęściej widywane są jako miejsca parkingowe dla aut elektrycznych przed centrami handlowymi i supermarketami. Jest to też popularne rozwiązanie spotykane na przystankach autobusowych, parkingach rowerowych lub w miejscach spotkań mieszkańców.

Cresta Social Messenger