Stabilne źródło energii

Biogazownie należą do grupy instalacji wytwarzających energię z odnawialnych źródeł. Obok fotowoltaiki i elektrowni wiatrowych mają wysoki udział w wytwarzaniu prądu w Polsce. Jednak w przeciwieństwie do nich, biogazownie mają sporą zaletę, ponieważ są stabilnym źródłem energii. Wpływ na to ma fakt, że produkcja prądu w ich przypadku nie zależy od czynników zewnętrznych, takich jak wiatr czy promienie słoneczne. Skąd w takim razie prąd z biogazowni?

Biogaz powstaje w wyniku beztlenowej fermentacji metanowej. Wewnątrz zbiornika biogazowni, fermentorze, odpady biodegradowalne, takie jak odpady spożywcze lub odchody zwierzęce, są rozkładane przez mikroorganizmy. W tym procesie powstaje gaz, który jest magazynowany, a następnie spalany. Na skutek spalania wytwarzana jest energia elektryczna przesyłana bezpośrednio do sieci.

Budowa biogazowni świętokrzyskie

Budowa biogazowni to rozwiązanie dla gmin i obszarów, w których dużą część społeczeństwa stanowią rolnicy, hodowcy zwierząt i sadownicy. Przede wszystkim dlatego, że w wyniku ich pracy powstają odpady biodegradowalne, które wykorzystuje się w biogazowniach. Ważne są też produkty uboczne wytwarzania energii w ten sposób, ponieważ pozostałości, czyli biomasę, można ponownie wykorzystać do nawożenia pól i sadów. Sucha masa, czyli uboczny produkt biogazowni, jest bogata w wartości odżywcze i z powodzeniem zastępuje nawozy sztuczne i naturalne. Natomiast energię można spożytkować do suszenia drewna, plonów oraz ogrzewania budynków. Budowa biogazowni ma duże znaczenie ekonomiczne oraz ekologiczne.

Nasza firma zajmuje się planowaniem i budową biogazowni w świętokrzyskim. To tu istnieją doskonałe warunki do rozwoju odnawialnych źródeł energii. Województwo świętokrzyskie to region z potencjałem, według szacunkowych obliczeń możemy wybudować tu aż 102 biogazownie! Zapotrzebowanie na surowiec potrzebny do produkcji prądu pokryją odpady z licznych gospodarstw rolnych, hodowli zwierząt, sadów oraz terenów zielonych. Budowa biogazowni nie wymaga przejęcia dużych obszarów, dlatego mieszkańcy województwa świętokrzyskiego mogą tylko zyskać. Na budowie biogazowni nie ucierpią piękne krajobrazy, za to korzyści dla planety i oszczędności są ogromne.

Cresta Social Messenger