Kolektory słoneczne - Ciepła woda, nie tylko w ciepły, słoneczny dzień

Kolektory słoneczne

Firma Solaris proponuje Państwu wysokiej klasy kolektory, pozwalające na duże oszczędności.

Kolejnym rozwiązaniem, którym chcemy zainteresować naszych klientów nie tylko z terenu województwa świętokrzyskiego, są kolektory słoneczne, które na rynku przyjęły się także pod nazwą „solarów”. Mowa o urządzeniach, które w przeciwieństwie do paneli fotowoltaicznych nie produkują energii elektrycznej, ale cieplną. Ich zadaniem jest wykorzystanie promieniowania słońca do ogrzania przepływającego w nim płynu. Wyobraźmy sobie, że w ten sposób możemy ogrzać wodę do celów użytkowych (mycie naczyń, prysznic, kąpiel), która w przypadku statystycznej rodziny pozwala na zaoszczędzenie nawet kilku tysięcy kilowatogodzin w skali roku. Nic więc dziwnego, że solary zarówno na terenie województwa świętokrzyskiego, jak i w Polsce zdobyły już sporą popularność, szczególnie w domach jednorodzinnych. Według niektórych statystyk łączna powierzchnia kolektorów słonecznych przekroczyła już 300 tys. m². Każdy zestaw solarny to oszczędność i komfort, niezależnie od tego czy służą one jako ogrzewanie domowe, podłogowe, czy basenowe. Nie zaskakuje zatem, że opinie użytkowników na temat tego sposobu pozyskiwania energii są pozytywne i coraz więcej osób występuje o dofinansowanie na solary słoneczne lub decyduje się na samodzielne finansowanie projektu. I to tym bardziej, że wraz z rozwojem branży, ceny instalacji i jej montażu znacząco się obniżyły.

Budowa takiego urządzenia zależy przede wszystkim od zastosowanej technologii. Najpopularniejszymi na rynku są tzw. kolektory płaskie, cieczowe.

W dużym uproszczeniu to odpowiednio skomponowany układ kanalików z profili przymocowanych do płaskiej płyty wykonanej z metalu i pokrytej specjalną powłoką. To wszystko zawarte jest w obudowie, dzięki której można ograniczyć straty i zmniejszyć ryzyko zanieczyszczenia czy uszkodzenia urządzenia.

Istnieją także kolektory próżniowo-rurowe i skupiające. Jeśli chodzi o tzw. kolektory próżniowe mamy do czynienia z rozwiązaniem droższym, ale nieco bardziej wydajnym. Choć jako solary słoneczne zajmują mniej miejsca, to jednak są zarazem bardziej kłopotliwe w eksploatacji niż kolektory płaskie. Kolektory skupiające to z kolei rozwiązanie, którego koszt jest największy, jako że dla wysokiej efektywności muszą one utrzymać optymalny kąt względem promieni słonecznych. Te solary słoneczne poruszają się wraz z pozornym ruchem słońca, odbijając promieniowanie słoneczne w kierunku tzw. absorbera. Montaż i utrzymanie takiej instalacji jest droższe niż w przypadku solarów płaskich i próżniowych. Alternatywą uzupełniającą ogrzewanie budynku mogą być też powietrzne kolektory słoneczne, w których nośnikiem energii cieplnej jest nie ciecz, a powietrze.

Pamiętajmy, że najwyższą sprawność mogą zagwarantować tylko te kolektory, które wykonane są z wysokiej jakości, sprawdzonych materiałów.

Tu nie można pozwolić sobie na eksperymenty, szukanie najtańszych rozwiązań, czy nieznanych producentów. Tanie technologie ograniczają w znaczny sposób zysk wynikający z użytkowania kolektora, zmniejszają stopę zwrotu i ograniczają funkcjonalność urządzenia, które dobrze działa jedynie w ciepłe i słoneczne dni.

Kolektory słoneczne, którymi chcemy Państwa zainteresować, to świetne rozwiązania zarówno pod względem funkcjonalnym jak i finansowym. Płaskie zestawy solarne na dachu to doskonała technologia dla każdego, kto pragnie zmniejszyć koszt energii przeznaczanej na ciepłą wodę czy dogrzewanie domu. Innym rodzajem są kolektory próżniowe zbudowane ze szklanych rurek o średnicy od kilku do kilkunastu centymetrów, ułożonych równolegle i połączonych w tzw. baterie. Wnętrze każdej z nich stanowi rurka z absorberem, a próżnia wokół niego stanowi izolator ograniczający straty ciepła, którego zaletą jest stosunkowo szybki czas nagrzewania. W związku z obecnością kilku różnych technologii, eksperci w naszym biurze w Kielcach pomogą Państwu wybrać najlepsze rozwiązanie dostosowane do indywidualnych potrzeb oraz okoliczności, w jakich będzie pracowała instalacja. Warto pamiętać, że optymalnym kątem nachylenia kolektorów w naszych warunkach geograficznych jest kąt ok. 20 stopni.

Podobnie jak w przypadku innych metod generowania energii z OZE, tak i na solary dachowe można dostać dofinansowanie. Dotacje dla firm i gospodarstw domowych w jeszcze większym stopniu zwiększają opłacalność tego rodzaju inwestycji. Cena zestawu solarnego zależy od zastosowanej technologii oraz potrzeb użytkownika i rozmiaru samej instalacji. Niezależnie jednak od tego, czy chodzi o ogrzewanie do basenu, czy też dogrzewania całego budynku, solary na dach to rozwiązanie, którym warto się zainteresować.