Czy panele fotowoltaiczne można instalować tylko na dachu?

Instalacje fotowoltaiczne w ostatnich latach stały się tak popularne, że ich widok na dachach domów jednorodzinnych nikogo nie dziwi. Opłacalność inwestowania w prąd pozyskiwany ze słońca sprawia, że w niektórych miejscowościach wręcz trudno znaleźć dom, który nie posiada własnej instalacji. Najlepszą lokalizacją na umiejscowienie paneli fotowoltaicznych jest pochyły o 30-40° dach skierowany na południe. Nie oznacza to jednak, że potencjalni inwestorzy, którzy nie posiadają takiej przestrzeni, muszą zrezygnować z montażu fotowoltaiki.

Popularne miejsca na montaż fotowoltaiki

Panele fotowoltaiczne nie muszą być montowane na dachu. To przecież nie jedyne miejsce, na które padają promienie słońca. Dostęp do promieni słonecznych jest kluczowy, a więc umiejscowienie ogniw fotowoltaicznych jest właściwie dowolne. Dach to najczęściej wybierana opcja, ponieważ jest to po prostu wygodne i ekonomiczne pod względem zagospodarowania przestrzeni. Jednak oprócz dachów domów do instalacji fotowoltaiki można wykorzystać dachy budynków gospodarczych, na przykład garaży. Drugą najbardziej popularną lokalizacją jest grunt, na którym budowane są metalowe stelaże, a na nich układane panele. Coraz częściej pojawiają się jednak ciekawe alternatywy dla tych rozwiązań.

Gdzie umieścić panele fotowoltaiczne?

Alternatywnym rozwiązaniem dla instalacji powstających na dachach mogą być wiaty solarne. Jest to konstrukcja celowo tworzona z przeznaczeniem na panele fotowoltaiczne, jednak poza tym mająca dodatkową funkcję. Taką wiatę można wykorzystać jako miejsce parkingowe, najlepiej dla aut elektrycznych i dodatkowo wzbogacić ją o ładowarkę, dzięki czemu łatwo i tanio doładuje się samochód. Wiatę fotowoltaiczną można zastosować w dowolny sposób, na przykład jako altanę ogrodową, zadaszenie tarasu, miejsce na przechowywanie rowerów lub drewna do kominka.

Rozważając instalację paneli fotowoltaicznych, należy mieć na uwadze przede wszystkim, że miejsce ich zamontowania musi spełniać warunki dobrego nasłonecznienia, bez elementów infrastruktury i drzew, które rzucałyby na nie cień. Drugą ważną kwestią jest stabilność konstrukcji, aby bez problemu wytrzymała ciężar instalacji. Inne ograniczenia nie stanowią problemu, dlatego fotowoltaikę można montować w wielu różnych miejscach.

Cresta Social Messenger