Jest kilka wymagań wobec gruntu pod farmy solarne. Przede wszystkim działka powinna liczyć od 0,9 ha i powyżej 50 metrów szerokości, a klasa jej gruntu nie może być wyższa niż IV. Konieczny jest płaski lub lekko pochyły na południe teren z drogą dojazdową. To, co najważniejsze dla sprawnego działania paneli fotowoltaicznych, to brak obiektów w niedalekiej odległości, które mogłyby rzucać na nie cień. Ważne jest też, aby działka nie znajdowała się na terenach podmokłych czy zalewowych. Najlepiej, aby nie była objęta miejscowym zagospodarowaniem przestrzennym lub, aby takie plany miały zapis zezwalający na realizację budowy farmy fotowoltaicznej.
Farmy solarne to bardzo popularny w ostatnich latach pomysł na inwestycję. Coraz więcej osób decyduje się na wydzierżawienie swoich działek. Jest to idealne rozwiązanie dla właścicieli gruntów, które obecnie nie mają innego zastosowania. Nieużytki rolne niskiej klasy, mało atrakcyjna lokalizacja pod budowę, niska cena – wbrew pozorom, to właśnie taka ziemia może stać się dodatkowym źródłem dochodu na wiele lat.
Oczywiście by doszło do realizacji inwestycji na Twojej działce, potrzebna jest jej szczegółowa analiza. Istnieje niewiele lokalizacji, które spełniają warunki zabudowy pod farmę fotowoltaiczną. Natomiast na pewno warto zgłosić się i zweryfikować ich przydatność, ponieważ niewielka ilość powoduje, że są niezwykle cenne. Stała pensja przez prawie 30 lat to wystarczający powód, by to sprawdzić. Zwłaszcza, że po tym okresie ponownie można nią dysponować i wówczas stanie są jeszcze bardziej atrakcyjna.