Magazyn energii dla fotowoltaiki. Jak dobrać odpowiedni akumulator do instalacji fotowoltaicznej?

Podczas wyboru akumulatora do fotowoltaiki należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Przede wszystkim pojemność. Wybór magazynu energii zależny jest od wielkości instalacji, na jaką decyduje się inwestor. Akumulator musi być dobrany w taki sposób, aby pomieścić całą nadwyżkę wytworzonego prądu. Szczególną uwagę trzeba też zwrócić na ilość energii, jaka będzie pobierana w okresach zmniejszonej produkcji, na przykład w nocy lub zimą. Energia z akumulatora powinna zapewnić zasilanie instalacji przez co najmniej kilka godzin.

Kolejna rzecz ważna przy wyborze akumulatora to żywotność urządzenia oraz odporność na wysoką temperaturę. Magazyn nieustannie pracuje, jest ładowany i rozładowywany, dlatego musi być dostosowany do takich warunków. Warto więc wybierać sprawdzone firmy, które dają długą gwarancję. Rady można zasięgnąć u rzetelnego dostawcy rozwiązań fotowoltaicznych lub opinii konsumentów, którzy już korzystają z takiego urządzenia.

Komu opłaca się inwestowanie w magazyny energii?

W naszym kraju mikroinstalacje fotowoltaiczne cieszą się ogromną popularnością głównie z uwagi na atrakcyjny system prosumencki, który pozwala w korzystny sposób rozliczać produkowaną energię. Znacznie mniej popularne są instalacje off-grid wyposażone w magazyny energii, chociaż mają naprawdę wiele zalet. To doskonałe rozwiązanie, aby stać się niezależnym energetycznie. Polecane są dla domów jednorodzinnych i letniskowych wybudowanych w miejscach bez dostępu do publicznej infrastruktury energetycznej. Magazyny energii mogą opłacać się również gospodarstwom rolnym i zakładom pracy, czyli wszędzie tam, gdzie instalacje są większe niż 10 kWh. Taki prosument może odzyskać jedynie 70 procent zmagazynowanej energii (mniejsze instalacje mogą odebrać 80 procent z publicznej sieci).

Dlaczego warto zainwestować w akumulator do instalacji fotowoltaicznej?

Dwoma oczywistymi zaletami posiadania magazynu energii jest fakt niezależności energetycznej oraz możliwość wykorzystania w całości wytworzonego prądu. Warto też mieć na uwadze, że trwają prace nad zmianą sposobu rozliczania właścicieli instalacji fotowoltaicznych połączonych z publiczną siecią. Nic jeszcze nie jest w tej kwestii przesądzone, jednak wkrótce zasady korzystania ze statusu prosumenta mogą ulec zmianie. W takiej sytuacji warto mieć swój akumulator i nie być zależnym od regulacji. Tym bardziej że już w najbliższym programie Mój Prąd (zapowiadanej czwartej edycji na 2022 rok) ma pojawić się opcja finansowania części kosztów poniesionych w związku z zakupem magazynu. Ceny akumulatorów nie są niskie, chociaż z czasem stają się coraz bardziej przystępne, ale na pewno jest to inwestycja, która się zwróci, a dzięki finansowaniu stanie się to znacznie szybciej.

Cresta Social Messenger