Jak z fotowoltaiki korzysta przemysł rolniczy?

W ostatnich latach instalacje fotowoltaiczne coraz bardziej zyskują na popularności. Dzięki nim można produkować darmową energię elektryczną ze słońca, a także działać w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Najczęściej słyszymy o możliwości montażu paneli fotowoltaicznych na dachach domów jednorodzinnych. Warto jednak wiedzieć, że fotowoltaika dla firm jest tak samo pożądana, jak fotowoltaika dla domu. Z instalacji mogą korzystać między innymi przedsiębiorcy zajmujący się rolnictwem. Dlaczego powinni rozważyć pozyskiwanie energii ze słońca?

Dlaczego rolnikom opłaca się zainwestować w instalację fotowoltaiczną? 

Jedną z wątpliwości, które mają zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad inwestycją w panele fotowoltaiczne jest ta dotycząca dużych kosztów wykonania instalacji. Jednak z uwagi na to, że rośnie zapotrzebowanie na udział odnawialnych źródeł energii, do ich dyspozycji jest wiele dofinansowań, które znacząco obniżają koszty związane z montażem fotowoltaiki. W przypadku przemysłu rolniczego mówimy przede wszystkim o rządowym programie Agroenergia, który pozwala na uzyskanie dofinansowania do instalacji, które może wynieść nawet 40% kosztów kwalifikowanych. Program jest kierowany do rolników, którzy mają gospodarstwa o powierzchni nieprzekraczającej 300 hektarów. Kolejnym benefitem, który wiąże się z podjęciem decyzji o montażu fotowoltaiki, jest prawo do skorzystania z ulgi inwestycyjnej odliczanej od podatku rolnego, która wynosi aż 25%.

Jakie korzyści mają rolnicy inwestujący w fotowoltaikę? 

Warto zwrócić uwagę na to, jakie korzyści mają rolnicy podczas użytkowania fotowoltaiki dla biznesu. Panele fotowoltaiczne umożliwiają im przede wszystkim produkcje darmowej energii elektrycznej ze słońca oraz uniezależnienie się od podwyżek za energię elektryczną. Dodatkowo rolnicy, którzy są prosumentami, mogą w ciągu roku odebrać aż 80% oddanych nadwyżek.

Niezwykle ważne jest to, że panele fotowoltaiczne można montować na wszystkich budynkach gospodarczych, co w praktyce oznacza, że rolnicy dzięki nim mogą wykorzystać nawet nieużytki. Fotowoltaika dla rolnictwa to również szereg nowych możliwości. Inwestorzy mogą przeznaczyć  zaoszczędzone pieniądze na dalszy rozwój, na przykład w nowsze maszyny.

Cresta Social Messenger