Instalacje fotowoltaiczne rosną jak grzyby po deszczu na dachach domów jednorodzinnych. Inwestorami i konsumentami energii słonecznej są więc gospodarstwa domowe. Obserwując rozwój branży, każdy posiadacz domu zastanawia się czy i on może zainwestować w fotowoltaikę, czy każdemu się to opłaca?
Fotowoltaika sprawdza się wszędzie i dla każdego może wytworzyć prąd elektryczny. Należy brać jednak pod uwagę, że pomimo iż branża rozwija się w szybkim tempie, a instalacje są tańsze i łatwo dostępne, to mimo wszystko fotowoltaikę najlepiej montować w gospodarstwach domowych, które są dużymi konsumentami energii. W ten sposób zainwestowane koszty zwrócą się najszybciej i będzie to po prostu najbardziej opłacalne. Warto też zaznaczyć, że okres największej konsumpcji powinien przypadać na najbardziej słoneczne pory w ciągu dnia.
Dlaczego fotowoltaika najbardziej opłaca się w dzień?
Obecnie fotowoltaika w gospodarstwach domowych działa na zasadzie umowy prosumenckiej. Oznacza to, że konsument, czyli ogół mieszkańców domu jednorodzinnego, na bieżąco zużywa wytworzoną energię słoneczną, a jej ewentualna nadwyżka (jeśli instalacja produkuje więcej prądu niż zużywają jej domownicy) trafia do sieci, w której jest magazynowana. Przez najbliższy rok taki konsument może korzystać ze zmagazynowanej energii, jednak możliwa do odebrania ilość pomniejszona jest o 20%. Jest to swego rodzaju opłata za możliwość korzystania z magazynu. Jeśli wiec największe zużycie energii przypada na najbardziej intensywną jej produkcję, to konsumenci nie tracą tej części prądu. Dlatego instalacja świetnie sprawdza się dla rodzin, które spędzają czas w domu w ciągu dnia i mogą pozwolić sobie na uruchomienie urządzeń elektrycznych jak pralki, zmywarki czy piekarniki w południe.
Fotowoltaika w gospodarstwie domowym to doskonały pomysł dla domów, które korzystają z tak zwanych „urządzeń prądożernych”. Instalacja świetnie sprawdza się w połączeniu z pompą ciepła, elektrycznym ogrzewaniem wnętrz i podgrzewaniem wody. To też idealne rozwiązanie dla posiadaczy samochodów elektrycznych i stacji ładowania na swoim podwórku. W takich sytuacjach oszczędność nie tylko pieniędzy, ale i środowiska jest największa.