Dlaczego fotowoltaika jest dobra dla środowiska?

Polska węglem stoi i produkuje z niego aż 70% zużywanej w kraju energii elektrycznej. Nikogo nie trzeba uświadamiać, że korzystanie z węgla jest szkodliwe dla środowiska. Jego spalanie ma duży wpływ na emisję dwutlenku węgla, który prowadzi do powstawania efektu cieplarnianego, natomiast wydobywanie i kruszenie kamienia powoduje wzrost zanieczyszczeń powietrza oraz wód. Duże znaczenie dla środowiska ma również zmiana krajobrazu w miejscach, w których są złoża węgla. Powstają tam kopalnie, a wraz z nimi drogi dojazdowe, place i parkingi, które niszczą roślinność i powodują trwałe przekształcenie terenu. To prowadzi do wniosku, że potrzeba alternatywy dla sposobu produkcji prądu, dlatego zachęcamy do zapoznania się z ofertą instalacji fotowoltaicznych i wyjaśniamy, dlaczego są dobrym rozwiązaniem w walce o środowisko.

Im więcej paneli fotowoltaicznych tym więcej prądu z odnawialnych źródeł energii i zmniejszenie zapotrzebowania na węgiel, to oczywisty wniosek. W 2020 roku osiągnęliśmy rekordową ilość wyprodukowanego w ten sposób prądu, która wyniosła niemal 4 GW! To wzrost o 160% względem poprzedniego okresu i duży sukces, ale nadal zbyt mały, żeby znacząco odciążyć elektrownie węglowe. Obrazuje to jednak rosnący trend na pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł i daje nadzieję na rozwój technologii.

Instalacje fotowoltaiczne ratunkiem dla środowiska

 

Istnieje kilka technologii pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł, pojawia się więc pytanie, dlaczego to właśnie fotowoltaika miałaby być wyjątkowa? Duży wpływ ma na to jej dostępność, każdy właściciel nieruchomości, budynków lub gruntów, może zainwestować w instalację fotowoltaiczną, dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak i firm. Obecnie w Polsce tylko farmy wiatrowe stanowią konkurencję w kategorii OZN dla fotowoltaiki, produkują nieco więcej prądu, jednak szacuje się, że już w 2023 roku ta proporcja ulegnie zmianie. W związku z obowiązującą ustawą antywiatrakową i restrykcjami dotyczącymi budowania farm wiatrowych ten segment pozyskiwania energii wkrótce może przestać się rozwijać. Fotowoltaika jednak nadal będzie nam służyć, zwłaszcza że jej cenioną cechą jest długowieczność.

Wysoka żywotność instalacji fotowoltaicznych też ma duże znaczenie dla środowiska, ponieważ ogranicza to produkcję komponentów, które nie muszą być często wymieniane. Długoletnie działanie i skuteczna produkcja rekompensuje nakłady energii i surowców włożonych w produkcję paneli. Nie bez znaczenia jest też możliwość rozbudowywania istniejących instalacji o nowe ogniwa, które zwiększą produkcję prądu i zaspokajają zapotrzebowanie energetyczne, które z roku na rok jest coraz większe.

Cresta Social Messenger