Dzięki fotowoltaice udaje się pozyskiwać prąd ze słońca, to uproszczony opis działania ogniw fotowoltaicznych, dlatego wiele osób zastanawia się, czy warto inwestować w nie w Polsce? W naszym kraju istnieją cztery pory roku i chociaż każda z nich posiada swoje niewątpliwe uroki, to często słońca po prostu brakuje. Warto jednak wiedzieć, że panele fotowoltaiczne pozyskują energię, nawet jeśli pogoda jest wyjątkowo pochmurna. Oczywiście, w takie dni wytworzą mniej prądu, jednak analizując polski klimat, jest on idealny dla instalacji PV.
Panele fotowoltaiczne nie lubią upałów, dlatego, mimo że wielu osobom wydaje się, że najlepsze dla takich instalacji będą kraje słoneczne i gorące, takie jak Hiszpania czy Portugalia, to faktycznie lepiej działają w umiarkowanych temperaturach. Z tego powodu nawet podczas niezbyt ciepłego lata instalacja może wyprodukować energię pokrywającą do 70% rocznego zapotrzebowania. Kluczowe dla funkcjonowania paneli fotowoltaicznych są długie dni, a takie w Polsce trwają od marca do września.
Jakie są najlepsze warunki dla instalacji fotowoltaicznej?
Gorące dni nie zawsze gwarantują wysoką wydajność paneli, co w takim razie jest dla nich najważniejsze? Odpowiednia ekspozycja. Panele fotowoltaiczne, aby pracowały jak najlepiej, potrzebują dobrego dostępu do promieni słonecznych. Ich największym wrogiem jest cień, ponieważ nawet niewielkie zacienienie powoduje ograniczenie pracy całej instalacji. Panele nie muszą mieć dostępu do pełnego słońca, żeby dobrze pracować, warto jednak umieścić je w miejscu, do którego promienie docierają jak najdłużej. Optymalne warunki to skośny dach lub stelaż o ekspozycji południowej.
Podejmując decyzję o instalacji paneli fotowoltaicznych, nie warto przejmować się polskim klimatem, ponieważ nasze warunki są naprawdę dobre. Ważniejszą kwestią jest jednak odpowiednie dobranie wielkości instalacji, jej umiejscowienia i wybór komponentów dobrej jakości. Nie należy zapominać również o doświadczonym montażyście!