7 sposobów na oszczędzanie prądu w domu

Sprawdź jak możesz pomóc środowisku i obniżyć rachunki za energię elektryczną

Energia elektryczna zużywana przez polskie gospodarstwa domowe są odpowiedzialne nawet za jedną piątą emisji gazów cieplarnianych w naszym kraju. W polskich elektrowniach jedynie 1/3 energii węgla jest przetwarzana w prąd – reszta podgrzewa atmosferę. Oszczędzanie energii w Twoim domu jest świetnym sposobem na zmniejszanie śladu węglowego i otrzymywaniu niższych rachunków za prąd.

Wprowadzenie różnych rodzajów energii odnawialnej zmniejszyło naszą zależność od paliw kopalnych wykorzystywanych do wytwarzania energii elektrycznej, lecz te drugie nadal są naszym głównym źródłem energii, dlatego apelujemy – inwestuj w fotowoltaikę, ale nie zatrzymuj się w tym punkcie. Pójdź krok dalej i naucz się oszczędzać prąd. Dla domowej ekonomii i światowej ekologii.

1. Odłączaj urządzenia, gdy nie są używane

Wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy, ile energii elektrycznej zużywają w ciągu roku pozostawiając urządzenia w trybie uśpienia lub gotowości. Przejdź się do domu, a na pewno znajdziesz kilka takich urządzeń. Mała podpowiedź naszego zespołu – sprawdź telewizor, komputer i konsolę do gier, które czekając na użycie, pobierają niewielką ilość prądu.
Masz szansę zaoszczędzić nawet do 150 zł rocznie wykorzystując tę poradę.

2. Zainwestuj w technologię inteligentnego domu… i fotowoltaikę!

Technologia inteligentnego domu sprzyja Tobie na 2 sposoby. Po pierwsze, efektywnie zmniejsza zużycie energii, po drugie, pomaga w wytwarzaniu i przechowywaniu energii elektrycznej, wykorzystywanej później do zasilania całego gospodarstwa domowego.

Dobrym sposobem na obniżenie rachunków za prąd jest instalacja inteligentnego termostatu, dzięki któremu unikniesz zbyt dużego wykorzystania energii na utrzymanie zbyt wysokiej temperatury kiedy nie przebywasz w domu.

Innymi przykładami na oszczędność energii są; pompy ciepła, panele fotowoltaiczne i magazyny energii. Ich drugą ważną zaletą jest pomoc w zmniejszaniu śladu węglowego w środowisku. A Solaris OZE jest ekspertem w tej dziedzinie. Masz pytania odnośnie ekologicznych źródeł zasilania domu? Napisz lub zadzwoń do nas.

3. Zamontuj energooszczędne żarówki

Niektóre żarówki nadal potrafią zamienić tylko 10% wykorzystanej energii do zmiany jej w światło! Wiarygodne, brytyjskie badania sugerują, iż wymiana żarówek starego typu na ledowe może obniżyć emisję dwutlenku węgla o 65kg, a Twoje rachunki nawet o ponad 210 zł w skali roku. Warto? Naszym zdaniem, jak najbardziej.

Znamy jeszcze 1 powód, by zamontować ledy – ich żywotność wynosi nawet 34 lata, przy 1-2 lat gwarancji dla standardowych żarówek. To robi wrażenie.

4. Pierz ubrania w niższej temperaturze

Co do zasady – im wyższa temperatura prania, tym lepszy efekt. To prawda i z tym faktem kłócić się nie zamierzamy, jednakże w większości przypadków, do usunięcia typowych zabrudzeń wystarczy pranie o temperaturze 30 stopni. Po prostu, posegreguj ubrania również z podziałem na rodzaj plam, a okaże się, że sporą część ubrań prałeś prawdopodobnie w zbyt wysokiej temperaturze.

W dzisiejszych czasach nowoczesne detergenty są w stanie osiągnąć równie dobre wyniki w niższych temperaturach. Nie ma więc powodu, aby nie zmieniać i zacząć prać w temperaturze 30˚C, o ile nie są to naprawdę mocne plamy.

5. Nie marnuj mocy lodówki i zamrażarki

Każdy wie, że te 2 urządzenia należą do ścisłej czołówki poboru energii elektrycznej w domu. Dlatego tak ważna dla Ciebie będzie oszczędność pozyskana dzięki naszym 3 małym poradom:

  • Zapełnij je! – Postaraj się wykorzystać ich pojemność w minimum 75%, by mieć pewność, iż nie marnują one prądu na ochłodzenie pustej przestrzeni.
  • Zmień temperaturę – Wykonaj mały test zwiększając temperaturę lodówki i zamrażarki o 1 stopień, albo i więcej. Idealna temperatura dla lodówki, to do 5 stopni, a dla zamrażarki do -18 stopni.
  • Nie wkładaj gorącej i parującej żywności – Urządzenia zużyją więcej energii elektrycznej, by schłodzić dania o bardzo wysokiej temperaturze.

6. Wykorzystaj potencjał kuchenki mikrofalowej

Mikrofalówka poradzi sobie z niektórymi zadaniami równie dobrze jak piekarnik lub kuchenka elektryczna – i zużyje na nie znacznie mniej prądu. Na przykład, jeśli odgrzewasz zupę, nie ma potrzeby używania kuchenki. Wrzuć ją do mikrofali, a za chwilę zupa będzie gotowa – a niebawem zobaczysz też różnicę w rachunku za prąd.

7. Nie myj ręcznie, skorzystaj ze zmywarki!

Zmywarki do naczyń okazały się bardziej energooszczędne niż mycie ręczne. Zaskakujące? Dla nas nie. Badanie przeprowadzone przez serwis which.co.uk wykazało, że wszystkie testowane zmywarki zużywały mniej wody niż mycie naczyń w zlewie.

PS. Pomiń ustawienie suszenia na gorąco w zmywarce. Inne badanie estymuje oszczędność w rachunkach oscylującą w granicach 60-80 złotych rocznie korzystając z tej porady.

Cresta Social Messenger