Kolektory słoneczne - Ciepła woda, nie tylko w ciepły, słoneczny dzień

SOLARIS OZE

Firma Solaris proponuje Państwu wysokiej klasy kolektory, pozwalające na duże oszczędności.

Kolejnym rozwiązaniem, którym chcemy zainteresować naszych klientów nie tylko z terenu województwa świętokrzyskiego, są kolektory słoneczne, które na rynku przyjęły się także pod nazwą „solarów”. Mowa o urządzeniach, które w przeciwieństwie do paneli fotowoltaicznych nie produkują energii elektrycznej, ale cieplną. Ich zadaniem jest wykorzystanie promieniowania słońca do ogrzania przepływającego w nim płynu. Wyobraźmy sobie, że w ten sposób możemy ogrzać wodę do celów użytkowych (mycie naczyń, prysznic, kąpiel), która w przypadku statystycznej rodziny pozwala na zaoszczędzenie nawet kilku tysięcy kilowatogodzin w skali roku. Nic więc dziwnego, że solary zarówno na terenie województwa świętokrzyskiego, jak i w Polsce zdobyły już sporą popularność, szczególnie w domach jednorodzinnych. Według niektórych statystyk łączna powierzchnia kolektorów słonecznych przekroczyła już 300 tys. m².

Budowa takiego urządzenia zależy przede wszystkim od zastosowanej technologii. Najpopularniejszymi na rynku są tzw. kolektory płaskie, cieczowe.

W dużym uproszczeniu to odpowiednio skomponowany układ kanalików z profili przymocowanych do płaskiej płyty wykonanej z metalu i pokrytej specjalną powłoką. To wszystko zawarte jest w obudowie, dzięki której można ograniczyć straty i zmniejszyć ryzyko zanieczyszczenia czy uszkodzenia urządzenia.

Pamiętajmy, że najwyższą sprawność mogą zagwarantować tylko te kolektory, które wykonane są z wysokiej jakości, sprawdzonych materiałów.

Tu nie można pozwolić sobie na eksperymenty, szukanie najtańszych rozwiązań, czy nieznanych producentów. Tanie technologie ograniczają w znaczny sposób zysk wynikający z użytkowania kolektora, zmniejszają stopę zwrotu i ograniczają funkcjonalność urządzenia, które dobrze działa jedynie w ciepłe i słoneczne dni.

Kolektory słoneczne, którymi chcemy Państwa zainteresować to świetne rozwiązania zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i finansowym. Innym rodzajem są tzw. kolektory próżniowe zbudowane ze szklanych rurek o średnicy od kilku do kilkunastu centymetrów, ułożonych równolegle i połączonych w tzw. baterie. Wnętrze każdej z nich stanowi rurka z tzw. absorberem, a próżnia wokół niego stanowi izolator ograniczający straty ciepła, którego zaletą jest stosunkowo szybki czas nagrzewania. W związku z obecnością kilku różnych technologii, eksperci w naszym biurze w Kielcach pomogą Państwu wybrać najlepsze rozwiązanie dostosowane do indywidualnych potrzeb oraz okoliczności, w jakich będzie pracowała instalacja. Warto pamiętać, że optymalnym kątem nachylenia kolektorów w naszych warunkach geograficznych jest kąt ok. 20 stopni.

Solaris Oze
ul. Kościuszki 11
25-310 Kielce

pon. - pt.
08:00 - 17:00